İstanbul Olay TV

İcralık araçlar üzerinden büyük vurgun yapan ihale çetesi çökertildi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İcralık araçlar üzerinden büyük vurgun yapan ihale çetesi çökertildi
26 Kasım 2022 - 12:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İcralık araçlar üzerinden büyük vurgun yapan ihale çetesi çökertildi Kamuoyunda “Tellal Çetesi” olarak bilinen söz konusu suç ağının, usulsüzlüklerle toplam 2 bin 65 aracı icra ihalelerinden üzerlerine geçirdikleri tespit edildi Otoparklarda düzenlenen icralık araç ihalelerine fesat…

İcralık araçlar üzerinden büyük vurgun yapan ihale çetesi çökertildi

Kamuoyunda “Tellal Çetesi” olarak bilinen söz konusu suç ağının, usulsüzlüklerle toplam 2 bin 65 aracı icra ihalelerinden üzerlerine geçirdikleri tespit edildi

İSTANBUL – Otoparklarda düzenlenen icralık araç ihalelerine fesat karıştırıp, sahte tutanak tanzim ederek yolsuzluk yapan çete İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonla çökertildi. “Tellal” adı verilen çeteye mensup 20 şüpheli yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturmaya göre, icra mahkemelerindeki araçların tutulduğu yedieminde bir çete tarafından gerçekleştirilen büyük vurgun, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Polisi tarafından yapılan titiz çalışmayla ortaya çıkarıldı.

Çete, 2 bin 65 araç üzerinden büyük vurgun gerçekleştirmiş

“Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma”, “İhaleye Fesat Karıştırma”, “Nitelikli Dolandırıcılık” ve “Rüşvet” ile ilgili suç organizasyonlarının deşifre edilerek suçların önlenmesi ve şüphelilerin tespitine yönelik yapılan çalışmalarda, kamuoyunda “Tellal Suç Örgütü” olarak bilinen şüphelilerin, icralık araçlar üzerinden yapılan büyük vurgunda, Sarıyer’de bulunan bir otoparkı suça konu faaliyetlerinin merkezi kullandığı tespit edildi.

Bilirkişi görevlilerini yanıltmışlar

Söz konusu çetenin, otoparklarda düzenlenen icralık araç ihalelerine fesat karıştırdığı, icradan yakalaması olan araçlara değerli parçalarının üzerinde olmadığından bahisle sahte tutanak tanzim ettiği, kıymet takdiri için gelen bilirkişi görevlilerine aracın anahtarı olmadığını ifade ederek sağlıklı bir inceleme yapmasını engellediği belirlendi. Ayrıca gösterilen araçların değerli parçalarından yoksun olduğu yalanını söyledikleri ortaya çıkan çete üyelerinin, kıymet takdiri yapılan bu araçların düşük bedelden ihale edilmesine yol açtıkları anlaşıldı. Yine aynı çete tarafından ihaleye katılmak isteyen kişilere cebir, tehdit ve hileli yöntemlerle engel oldukları aktarılırken, söz konusu usulsüzlüklerle toplam 2 bin 65 aracı icra ihalelerinden üzerlerine geçirdikleri tespit edildi.

Çetede görünen 40 araca el konuldu

Yapılan ihaleleri ve icradaki araçları mercek altına alan polis, incelemesi

yapılan tüm araçların rayiç bedelinin çok altında fiyata ihale edilerek örgütün zilyedine geçtiğini tespit etti. Yapılan incelemelerin ve geniş çaplı çalışmaların ardında çeteye mensup 23 şüpheliyi belirledi. Büyük vurgunu gerçekleştiren çeteye yönelik yapılan tespitlerin ardında operasyon kararı alan İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dün İstanbul merkezli 4 ilde eş zamanlı baskınlar düzenledi. Düzenlenen operasyonlarda 20 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Firari 3 şüpheli her yerde aranıyor

Bu baskınlarda çetenin söz konusu yöntemlerle elde ettiği değerlendirilen 40 araca el konuldu. Gözaltına alınan 20 şüpheli Mali Suçlarla Mücadele Şubesine götürülürken, firari 3 çete üyesinin yakalanması için operasyonların devam ettiği kaydedildi.

Kaynak: İHA
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.