İstanbul Olay TV

İş Enerji, Göktekin Enerji’nin Hisse Devir İşlemleriyle Kurulu Gücünü 1000 MW’a Çıkardı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İş Enerji, Göktekin Enerji’nin Hisse Devir İşlemleriyle Kurulu Gücünü 1000 MW’a Çıkardı
06 Mayıs 2024 - 11:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İş Bankası’nın yenilenebilir enerji sektöründeki iştiraki İş Enerji, Göktekin Enerji’nin sahip olduğu Metafor RES ve Yakaağzı RES’e ilişkin hisselerin tamamını devralarak kurulu gücünü 1000 MW’a çıkardı. İki şirket, ilgili santrallere ilişkin ek kapasite tahsisi ve proje geliştirme gibi süreçlerde iş birliğine devam edecek.

İş Enerji’nin sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımının bir yansıması olarak 2022 yılında kurulan şirket, yenilenebilir enerji alanındaki kurulu gücünü artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda İş Enerji Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Kayahan Karadaş ile Göktekin Enerji Genel Müdürü Abdullah Göktekin arasında imzalanan anlaşma ile Bingöl’de bulunan 49,7 MW’lık Metafor Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) ve Ağrı’da bulunan 33,6 MW’lık Yakaağzı RES, İş Enerji bünyesine katıldı.

Kayahan Karadaş, Göktekin Enerji ile yapılan anlaşmayı üç ay gibi kısa bir sürede sonuçlandırdıklarını belirterek, ülkenin kalkınması ve gelişmesine katkıda bulunmaktan çekinmeyeceklerini vurguladı. Ayrıca, bu iki yeni RES’in portföye katılmasıyla 1000 MW’a ulaştıklarını ve 2025 yılı sonuna kadar 2000 MW’lık kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.

Abdullah Göktekin ise iş birliğinin gelecekteki başarıların temeli olacağını ifade ederken, İş Enerji ile tesis edilen iş birlikteliğinin her iki firma ve sektör için hayırlı olmasını diledi. Bu iş birliğiyle Türkiye’nin enerji sektöründeki dönüşümüne olumlu bir katkı sağlanması bekleniyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.